Новини Важливо!Новини Суспільні

Правила поведінки на воді в літній період

Безпека на воді

Київщину пронизує  177 великих річок. В області є 13 водосховищ, понад 2 000 ставків, майже 750 невеликих озер.   А основною  водною артерією області є річка  Дніпро,  протяжність якої в межах нашого краю складає 246 км.

Щорічно  на водоймах Київщини гине велика кількість людей.

Тому, щоб відпочинок біля води не обернувся на лихо, необхідно дотримуватись елементарних правил.

Правила поведінки на воді

Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку – відпочинок на воді. Однак, перебуваючи на водних об’єктах, завжди треба пам’ятати про безпеку.

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному громадянину нашої країни. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу людині, яка потрапила в біду.

Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.

Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на роз’яснювальну роботу з дітьми в школі, вдома, у дитячих оздоровчих установах, а також через засоби масової інформації.

Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є:

  • правильний вибір та обладнання місць купання;
  • навчання дорослих і дітей плаванню;
  • суворе дотримання правил поведінки під час купання  й катання на плавзасобах;
  • постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Загальні правила поведінки на воді:

  • відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
  • Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.
  • Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкості вітру до 10м/сек, температурі води – не нижчою за +18°С, повітря – не нижчою за +24°С.
  • Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.
  • Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
  • Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.
  • У воді варто знаходитися не більше 15 хвилин.

Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.

Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся в безпеці дна й достатній глибині водоймища.

Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації в чергового по човновій станції.

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря й необхідних тренувань.

Правила поведінки під час катання на човнах

Човни, катери та інші плавзасоби, що належать санаторіям, дитячим таборам і базам відпочинку, повинні реєструватися за встановленим порядком. Щорічно перед початком сезону вони проходять технічний огляд. Малі судна повинні знаходитися під охороною або під замком. Перед відплиттям їх потрібно перевірити на справність й оснастити рятувальними засобами. Наказом установи призначаються особи, відповідальні за збереження, технічний стан і експлуатацію малих суден.

1. Сідати в човен потрібно обережно, ступаючи по центру настилу.

2. Кататися на човні або іншому малому плавзасобі дозволяється тільки в спеціально відведених для цього місцях.

3. Перед тим, як відправитись на водну прогулянку, необхідно отримати на це дозвіл та зареєструватись у чергового по човновій станції.

4. Рухатись на човні необхідно завжди вздовж правого боку річки, намагаючись триматися не далі 20 метрів від берега.

5. Якщо потрібно випередити інший човен, то треба обходити його з лівого боку.

6. Гребний човен повинен звільняти дорогу всім човнам, які проходять справа від нього, а також паровим, моторним і вітрильним суднам.

7. Гребти веслами треба рівномірно, кермач повинен бути особливо уважним, щоб не вдаритися об борт іншого човна.

8. Під час катання на малих плавзасобах забороняється:

  •  пересідати з місця на місце, сідати на борт під час руху човна;
  •  розгойдувати човен, пірнати з нього;
  •  категорично забороняється переходити з одного човна в інший;
  •  навантажувати малі судна понад встановлені норми;
  •  перетинати курс суден, що йдуть;
  •  підходити близько до суден, що рухаються;
  • кататися поблизу пристаней і причалів;
  • віддалятися на човні від берега більш ніж на 100 метрів;
  • катати дітей на саморобних човнах, катерах, плотах, автомобільних камерах тощо;
  • кататися за несприятливих метеорологічних умов;
  • виходити на фарватер судноплавства. 

Правила безпеки під час пірнання

Щороку ми прагнемо поїхати та відпочити біля водойми. Ми купаємося, загоряємо, плаваємо, пірнаємо і весело проводимо час. Потрібні певні навички для того, щоб правильно вести себе на воді і під нею. Багато людей, які вміють плавати, бояться пірнати – їм здається, що стрибки у воду небезпечні для життя. Інші люблять пірнати в будь-який незвіданий водний простір, будь то річка або невелике озеро. І ті, й інші не мають рації. Під час пірнання необхідно дотримуватись правил безпеки, інакше така розвага може закінчитися катастрофою, однак якщо по-справжньому знати ці правила і застосовувати їх на практиці, то нічого страшного з людиною статися не може.

Пірнання це справа не проста, як здається на перший погляд. При пірнанні тіло людини занурюється під воду і постійно знаходиться в горизонтальному положенні.

Часто люди забувають про правила безпеки при пірнанні і не хочуть зрозуміти очевидного факту: пірнання може бути небезпечним для життя. Тільки часті тренування, знання правил безпеки і голова на плечах здатні зберегти життя шанувальникам гострих відчуттів.

Як навчитися пірнати?

Розрізняються два види пірнання:

  • пірнання в глибину, коли людина занурюється у воду на 5 або більше метрів, знаходячись у вертикальному положенні;
  • пірнання в довжину, при якому плавець виявляється прихованим під водою на глибині 1-2 метрів у горизонтальному положенні.

Щоб навчитися правильно пірнати, треба знати основи наземної підготовки для стрибків, уміти затримувати дихання і знати деякі хитрощі.

1.Наземна підготовка

Для будь – якого стрибка, будь то звичайний «солдатик» або «бомбочка», вкрай важливим є вміння групуватися. Без цієї навички ви можете отримати серйозні травми, адже не дарма вважається, що неправильно виконаний стрибок з висоти на воду дорівнює стрибку з такої ж висоти на асфальт. Професійні спортсмени, входячи у воду, намагаються зменшити площу поперечного перерізу свого тіла. Якщо цього не зробити, то наслідки можуть бути трагічними. При падінні навіть з невеликої висоти на спину або живіт і недотриманні техніки безпеки при стрибку у воду, людина отримує серйозні травми, часом несумісні з життям, так як під час зіткнення води з тілом останнє відчуває великий опір, що викликає сильні перенавантаження.

2.Затримка дихання

Професійні нирці можуть перебувати під водою до 4-х хвилин. Такий результат – плід тривалих тренувань, тому, якщо ви хочете збільшити час перебування під водою, ви повинні, по перше, вже вміти плавати, по друге, регулярно тренуватися, по третє, не прагнути до швидких результатів і збільшувати час перебування під водною гладдю поступово.

3.Тримати очі відкритими під водою

Так цьому особливо необхідно навчитись. Для цього пориньте під воду, підійміть перед собою руку і спробуйте подивитися на неї. Не бійтеся того, що вода потрапить вам в очі, навіть морська вода не викличе подразнення.

4.Інші навички та хитрості

– під час стрибка вперед ногами у воду слід входити з відтягнутими носками, тримаючи руки щільно притиснутими до тіла, а ноги злегка зігнутими в колінах;

– під час стрибка вперед головою руки потрібно витягнути вперед так, щоб голова опинилась під ними, нахилити корпус уперед і трохи зігнути ноги в колінах, потім відштовхнутись від опори і вилетіти, намагаючись не змінювати положення тіла;

– не потрібно купатися і пірнати, якщо у вас застуда або температура;

– під час занурення на глибину слід енергійно плисти вниз, інакше вода виштовхне ваше тіло на поверхню;

– не потрібно різко збільшувати навантаження, тим більше не потрібно затримувати дихання на тривалий час під водою без тренувань.

Надання першої допомоги

Якщо ви бачите, що людина пірнула, але вже досить тривалий час не з’являється на поверхні, вам потрібно самостійно витягти її з водойми. Робити це потрібно акуратно: ні в якому разі не тягніть потопаючого за волосся і не намагайтесь повернути його голову до себе, так ви ще більше травмуєте потерпілого. Невдалого водолаза потрібно підхопити попід пахви, притулити спиною до себе і плисти до берега, притримуючи потерпілого однією рукою.

Як тільки ви виберетесь на берег, потрібно терміново викликати «Швидку допомогу». Поки машина не приїхала, ви не повинні робити будь-яких спроб самостійно вправити хребці, краще, що ви можете зробити для хворого – укласти його на рівну поверхню й очистити його рот від бруду, піску, намотавши на палець чисту носову хустинку. Також рекомендується акуратно зафіксувати шию потерпілого валиками зі згорнутого одягу, або мішечками, наповненими піском.

Якщо людина, яку ви витягли з води, знаходиться в несвідомому стані, робіть їй штучне дихання і непрямий масаж серця.

Щоб уникнути подібних катастрофічних наслідків, потрібно дотримуватись простих правил:

– не пірнати у воду в стані алкогольного сп’яніння;

– не стрибати у воду в незнайомій водоймі і перед стрибком обов’язково вивчити дно і глибину місця, куди ви збираєтесь стрибати;

– не можна пірнати у воду з великої висоти, під час шторму і в тому місці, де стоять морські судна.