Цивільний захист

Евакуація населення

Нехай ці поради не потрібні будуть ані сьогодні, ані завтра, проте у разі надзвичайних подій населення повинне знати алгоритм евакуації. Його пояснюють фахівці з питань цивільного захисту та надзвичайних ситуацій.

Евакуація – організоване виведення чи вивезення із зони надзвичайної ситуації або зони можливого ураження населення, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, коли виникає загроза їх пошкодження або знищення.

Залежно від обстановки, що склалася під час надзвичайної ситуації , проводиться загальна або часткова евакуація населення тимчасового або безповоротного характеру.

Загальна евакуація населення проводиться:

  • із зон радіоактивного та хімічного забруднення;
  •  катастрофічного затоплення населених пунктів у разі руйнування гідротехнічних (гідрозахисних) споруд, хвиля прориву яких може досягнути зазначених населених пунктів менше ніж за чотири години.

Часткова евакуація населення проводиться на підставі рішення місцевої держадміністрації або посадової особи, яка має повноваження щодо прийняття такого рішення.

Порядок дій громадян у разі оголошення евакуації.

Евакуація є основним способом захисту населення при загрозі або виникненні надзвичайної ситуації.

Перед повідомленням про порядок та початок евакуації буде подано звуковий сигнал «УВАГА, ВСІМ!» – переривисте звучання електросирен. Почувши цей сигнал, необхідно увімкнути гучномовці радіомовлення, телевізори та вислухати повідомлення.

Отримавши інформацію про надзвичайну ситуацію та рішення про проведення евакуації, населення зобов’язано негайно залишити свої квартири та власні будинки, при цьому відключити електричну мережу, газ, воду, закрити вікна і квартирки, двері і вийти на збірні евакуаційні пункти та пункти посадки на автотранспорт, або у безпечні зони, вказані в повідомленні.

Евакуація передбачається комбінованим способом, при якому основна частина населення виходить пішки. Збір населення, реєстрація та відправка колон буде проводитись на збірних евакуаційних пунктах.

Люди похилого віку (чоловіки старші 65 років, жінки старші 60 років), вагітні жінки, жінки з дітьми до 10 років, хворі, інваліди збираються на пунктах посадки на автотранспорт.

При виході з собою взяти документи, гроші, продукти харчування та воду на три доби, постільну білизну, необхідний одяг та взуття вагою не більше 50 кг. на кожного члена сім’ї, дітям дошкільного віку вкласти в кишеню або пришити до одягу записку, де зазначається прізвище, ім’я та по-батькові дитини та батьків і домашню адресу.

Обов’язково взяти з собою засоби індивідуального захисту (респіратори, марлеві пов’язки тощо).

 На збірних евакуаційних пунктах, пунктах посадки на автотранспорт уважно слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.

У безпечному місці вас приймуть і розмістять в громадських будівлях чи житлових будинках. Для евакуйованих буде організоване комунально-побутове та медичне обслуговування.

 Ви ж в свою чергу зобов’язані виконувати всі розпорядження приймальних евакуаційних органів та місцевих органів влади.

Отже, якщо ви отримали інформацію про початок евакуації:

  • відключіть електрику, газ, воду, погасіть вогонь в каміні (печі);
  • зберіть найнеобхідніші речі (документи, гроші, засоби першої необхідності);
  • під час евакуації надайте допомогу літнім та людям з інвалідністю;
  • відправляйтеся в найближчий збірний пункт евакуації.

У разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації місцевого або регіонального рівнів, після прийняття рішення про евакуацію, населення прибуває на збірні пункти евакуації, на яких формуються колони та відправляються в місця розміщення евакуйованого населення або в проміжні пункти евакуації.

Одним із способів захисту громадян від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру є евакуація з територій у разі виникнення загрози:

  • виникнення збройного конфлікту із застосовуванням агресором військової авіації, ракетних обстрілів;
  • аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин;
  • катастрофічного затоплення місцевості;
  • масових лісових пожеж, землетрусів, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів.

Висока організованість та дисципліна кожного громадянина – головне в період евакуації!