Новини Важливо!Новини Суспільні

16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА: ЧАС ДІЯТИ ЗАРАЗ

Щороку 25 листопада розпочинається міжнародна акція «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства». Метою акції є привернути увагу до цієї теми та закликати долати будь-які форми гендерно зумовленого насильства.

За статистикою, саме жінки та дівчата найбільше страждають від гендерно зумовленого насильства. Постійний стрес, щоденна жорстокість, втома та проблеми з доступом до базових продуктів  значно підвищують імовірність такого насильства.

За статистикою, близько 70% жінок стають постраждалими від насильства під час гуманітарних криз. При цьому, лише близько третини звертається за допомогою.

В умовах війни ця тенденція стає особливо небезпечною, адже постраждалі схильні применшувати свій біль перед загальнонаціональними проблемами, пояснювати заподіяну шкоду особливостями переживань чи характеру кривдника/-ці та вважати звернення про допомогу «невчасним».

Тому ООН в Україні запускає кампанію #СтопНасильствуЗараз, аби підкреслити: протидія насильству не терпить зволікань. Війна чітко доводить, що найціннішим є кожне життя і що іншого шансу, щоб діяти, може і не бути.

Саме #зараз найкращий час, щоб звернутись по допомогу, допомогти близькій людині, підтримати незнайомця чи просто дізнатись більше про проблему.

Саме #зараз час відмовитись від шкідливих переконань чи стереотипів, проявити чуйність та людяність чи підставити надійне плече тим, кому це потрібно.

Саме #зараз найкращий час, щоб зробити перший крок, аби сказати  #стоп гендерно зумовленому насильству.

Але як зрозуміти, що це стосується вас або когось із близьких?

#ДізнайтесьБільшеЗараз

Гендерно зумовлене насильство — це дії проти людини через її стать чи гендер, що завдають їй фізичної, психологічної, сексуальної або економічної шкоди. Проявами ГЗН зазвичай є домашнє насильство, домагання, насильство з боку інтимного партнера, примусові шлюби, сексуальна експлуатація та інші шкідливі практики.

Часто прояви гендерно зумовленого насильства настільки сильно вкорінені у життя постраждалих, що можуть здаватися нормою. Але це не так. І що довше зволікати з протидією, тим міцніше затягується коло насильства. Аби його розірвати, важливо докласти зусиль і почати діяти вже зараз.

#ЗробітьПершийКрокЗараз

Якщо ви постраждали від гендерно зумовленого насильства, важливо зробити перший крок і звернутися за допомогою до спеціалізованих служб або поговорити з людьми, яким ви довіряєте.

Якщо ви стали свідком ГЗН, зафіксуйте ситуацію, викличте служби допомоги чи запропонуйте постраждалій/-ому допомогу, зокрема інформаційну.

Якщо ж ви близька людина постраждалої/-го, проявіть підтримку — дайте зрозуміти, що ви готові бути поряд, а також обовʼязково поділіться контактами служб підтримки.

Урядова гаряча лінія: 15-47;

Національна гаряча лінія: 0 800 500 335 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

Попри війну Росії проти України, служби підтримки продовжують функціонувати та активно допомагати постраждалим, надаючи їм психологічну, інформаційну та юридичну підтримку. Всі сервіси є безкоштовними, конфіденційними та доступними кожному й кожній.

#НеЗалишайтесьОсторонь

Кожен і кожна може допомогти протидіяти ГЗН своїм голосом. Поширюйте інформацію про сервіси допомоги і підсилювати голоси тих, хто бореться за життя без насильства. Ваша залученість до #16ДнівПротиНасильства, слова підтримки постраждалим або навіть репост допису кампанії #СтопНасильствуЗараз позитивно вплине на розголос цієї проблеми в Україні.

Джерело: https://ukraine.un.org/uk/