Новина ДняНовини Важливо!Новини Суспільні

Послуги служби зайнятості для переселенців: права, обов’язки та можливості

Який перелік документів необхідно подати внутрішньо переміщеній особі для реєстрації в Державній службі зайнятості?

– паспорт громадянина України, е-паспорт, е-паспорт для виїзду за кордон або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або єДокумент (на період воєнного стану);

– довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

– військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися зі строкової служби, для військовозобов’язаних осіб під час воєнного стану у зв’язку з мобілізацією;документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документа або дубліката);

– трудову книжку (за наявності) або цивільноправовий договір, або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (відомості електронної трудової книжки), або документ, що підтверджує припинення останнього виду зайнятості.

Що робити, якщо документи втрачено?
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено спрощену процедуру реєстрації як безробітних, умови призначення, терміни та розмір виплати допомоги по безробіттю.

Реєстрація відбувається в будь-якому центрі зайнятості України за місцем перебування громадянина.
ВПО, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури.
До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі.

Що робити, якщо особа не звільнилася з попереднього місця роботи?
ВПО, яка не має змоги припинити трудові відносини за пунктом 1 статті 36, статтями 38, 39 Кодексу законів про працю України, у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання, має право на розірвання трудового договору в односторонньому порядку. Необхідно лише звернутися до найближчого центру зайнятості/філії за місцем вашого перебування та подати заяву на ім’я роботодавця. Датою припинення трудового договору вважатимуть наступний день після подання такої заяви.

Центр зайнятості повідомить:
 – роботодавця – будь-якими засобами комунікації, у т. ч. електронними;
 – територіальний орган ПФУ;
 – територіальний орган ДПС.

Чи зберігається виплата допомоги по безробіттю, якщо людина евакуювалася з місця, де ведуться активні бойові дії?

Так, зберігається. У разі зміни місцеперебування через активні бойові дії, припинення реєстрації в службі зайнятості в такому випадку не відбувається. Особа може звернутися до центру зайнятості за місцем поточного проживання для пошуку роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю.

Як через «Дію» оформити допомогу по безробіттю?

У сервісі «Дія» можна:
 – подати заяву на отримання статусу безробітного;
 – поновити статус безробітного;
 – подати заяву про призначення або поновлення допомоги по безробіттю.

Щоб подати заявку, треба:
 – зайти в сервіс «Дія»
 – обрати послугу «Допомога по безробіттю»
 – заповнити заяву-анкету
 – обрати найближчий центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування
 – ввести номер соціального банківського рахунку
 – обрати періодичність отримання виплат
 – завантажити необхідні документи,
 – перевірити сформовану заяву та підписати електронним підписом.
Результат розгляду з’явиться у «Дії», також надійде лист на електронну пошту і смс на телефон. Після надання статусу безробітного з особою зв’яжеться кар’єрний радник центру зайнятості для подальшої співпраці щодо пошуку роботи.

Чи може ВПО здобути нову професію, актуальну на ринку праці регіону або підвищити свою кваліфікацію?

Державна служба зайнятості організовує професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації безробітних громадян, що сприяє підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці та поверненню до трудової діяльності. Навчання здійснюється з урахуванням потреб ринку праці, що гарантує подальше працевлаштування після навчання. ВПО працездатного віку за відсутності підходящої роботи можуть також отримати ваучер на навчання за сприяння державної служби зайнятості, докладніше про цю послугу на сайті: https://kir.dcz.gov.ua/novyna/vaucher-na-navchannya-za-spryyannya-derzhavnoyi-sluzhby-zaynyatosti

Отримати відповіді на питання щодо зайнятості можливо за допомогою чат-боту Київського обласного центру зайнятості: @test1874661bot