Новина ДняНовини Важливо!Новини Суспільні

Небезпека ботулізму чатує на кожного

Протягом 2022 року в населених пунктах, що адміністративно підконтрольні                 Києво – Святошинській філії ДУ« Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» було зареєстровано 4 випадки захворювання на ботулізм, з них 2 випадки в Фастівському районі (м. Боярка, смт Чабани) та 2 випадки в Бучанському районі (м. Вишневе, с. Білогородка). Випадки захворювань на ботулізм реєструвались в червні та в грудні 2022 року .

В 3-ох випадках причиною отруєнь стало вживання в’яленої та копченої непатраної   риби (густера, мойва), в 1-му випадку причиною захворювання на ботулізм стала куряча тушонка домашнього виготовлення .

За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм спільно з представниками територіального органу Держпродспоживслужби, було встановлено, що в 2-х випадках риба була придбана в торгівельній мережі та в 1 випадку –  на стихійному ринку.

В 2022 році порівнянні з 2021 роком   спостерігається ріст захворюваності на ботулізм на 1 випадок. В 2021 році Києво – Святошинською філією всього було зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм, з них 1 дитина, зокрема:

  • Бучанський район ( сс. Чайки, Гурівщина) – 2 випадки, з них 1дитина;
  • Фастівський район ( м. Боярка ) – 1 випадок.

Причиною отруєнь також було вживання риби в’яленої та грибів консервованих домашнього приготування.

В межах України впродовж 2021 року зареєстрували 88 осередків захворювання на ботулізм, унаслідок яких захворіли 98 людей, з них 3 дитини. Десять випадків (10,2%) стали летальними, 79 пацієнтам ввели протиботулінічну сиворотку.

У 2021 році випадки захворювання на ботулізм реєстрували в усіх областях України, окрім Закарпатської, Луганської та Миколаївської областей. Найбільше випадків зареєстрували у Волинській області — 9, у Житомирській, Львівській та Чернігівській областях — по 8, у Черкаській — 7..

Здебільшого причиною отруєнь в 2021 роціна території України стало вживання  в’яленої/соленої/сушеної прісноводної риби домашнього приготування або невідомого походження, яку придбали на стихійних ринках (30 випадків — 30,6% від загальної кількості випадків), м’ясних консервів домашнього приготування (30 випадків — 30,6% від загальної кількості випадків).

За 6 місяців 2022 року від ботулізму в України постраждало 51 людина. Майже 50% від усіх випадків трапилося в червні 2022 року – 21 випадок отруєння ботулотоксином.

         Серед джерел ботулізму за півроку 2022 року були: риба річкова в’ялена та солена -1; домашні м’ясні консерви-18 ; консерва рибна чи з м’ясопродуктів – 4; овочева консерва – 3; риба морська в’ялена та солена – 2; інші продукти мʼясного та рибного походження – 2  ; грибна консерва — 1.

Ботулізм – тяжке харчове отруєння, яке виникає внаслідок потрапляння в організм людини чи тварини з їжею токсину бактерії ботулізму. Це захворювання характеризується високою смертністю, яка коливається в межах 37 — 100%.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів, споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо).  Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

На жаль, реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

В Україні першопричиною ботулізму є риба і рибопродукти домашнього виготовлення, як правило, в’ялені та копчені. А наші річки – Дніпро, Дністер, Південний Буг та інші – згідно даних науково – практичних досліджень забруднені бактеріями ботулізму на 40% і більше. Все це пов’язано із забрудненням річок, зокрема фекаліями. А на сьогодні приватними особами продовжується вилов і безконтрольне виготовлення копченої, в’яленої та соленої риби, що і є основним фактором ризику захворювання на ботулізм.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так же рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із вживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Профілактика ботулізму

Щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
  • м’ясних та грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва;
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Симптоматика ботулізму

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:

  • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі. За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

Лікування ботулізму

В ситуації, коли є підозра на ботулізм, найголовніше терміново промити шлунок і кишківник постраждалої людини лужними розчинами та негайно звернутись до лікувального закладу, тому що єдиним способом лікування хворого є протиботулінічна сироватка.

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації.

Тривалість хвороби може бути різна. При відсутності специфічного лікування смерть в тяжких випадках може настати уже через 2-3 дні, частіше летальний кінець спостерігається через 4 – 8 днів. Одужання може тривати тижнями, інколи місяцями.

Своєчасне і правильне введення полівалентної антитоксичної протиботулінічної сироватки є доволі надійним засобом зниження летальності при ботулізмі. Однак, треба враховувати що сироватка здатна деактивувати тільки той токсин, котрий циркулює в крові чи знаходиться в тканинах інших органів, окрім головного мозку, так як антитіла сироватки не здатні проникати через гематоенцефалічний бар’єр. Ця властивість антитоксину різко знижує його ефективність в запущених випадках, коли значна кількість ботулінічного токсину фіксується в тканинах головного мозку. Тому обов’язковою умовою введення антитоксичної сироватки є як можна більш ранній термін введення її хворому.