Новини Суспільні

На Київщині проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо профілактики отруєнь бджіл.

Затяжна холодна весна 2023 року призвела до затримки цвітіння ранніх дикорослих рослин та плодових дерев. У весняно-літній період аграрії активно  застосовують пестициди та агрохімікати на сільськогосподарських угіддях.

Водночас, у зв’язку із низькими температурами повітря, з істотною затримкою проводиться комплекс весняних робіт щодо застосування засобів захисту рослин на сільськогосподарських угіддях. Істотними ризиками для аграріїв можуть стати сильні вітри та посуха у час застосування ґрунтових гербіцидів.

Таким чином, інтенсивне застосування пестицидів на сільськогосподарських угіддях співпаде з масовим цвітінням весняних медоносів та льотом бджіл.

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області звертається до аграрників та громадян області з нагадуванням щодо необхідності неухильного виконання вимог регламентів поводження та безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин, особливо в частині недопущення отруєння медоносних бджіл. Чіткі та детальні рекомендації щодо попередження ураження бджіл викладено у Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року №338.

Нагадуємо, що господарства, фермери та приватні особи, які використовують пестициди, особливо за допомогою сільськогосподарської техніки, повинні завчасно (не менш ніж за 3 доби) повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин. Біля оброблюваних площ повинні бути встановлені відповідні написи. Категорично заборонено обробляти квітучі медоноси і пилконоси під час масового льоту бджіл. Необхідно враховувати, що біля полів, на яких відсутні медоноси, у радіусі 10 км можуть знаходитись інші квітучі дерева та рослини, в т.ч. й дикорослі, на яких можуть перебувати бджоли.

Також Інструкцією передбачені дії пасічника з убезпечення бджіл від отруєння: вони мають проводити ізоляцію бджіл на час застосування пестицидів на сільськогосподарських угіддях, попереджувати органи місцевого самоврядування про місце перебування пасіки, особливо під час її вивезення на місця годівлі бджіл тощо.

Найдієвішим методом профілактики отруєння бджіл є діалог між територіальними громадами, пасічниками та господарствами, фермерами, приватними господарями, які на своїх земельних ділянках застосують засоби захисту рослин. Разом вони в змозі визначитись із порядком взаємного інформування про місце та час проведення обробітку культур пестицидами, час ізоляції бджіл, місця вивезення бджіл на пасовище та інші важливі питання.