На сьогоднішній день,бажаючих придбати якісне насіння та/або садивний матеріал більше аніж легальних підприємств, які його виробляють. Купуючи насіння та/або садивний матеріал, перше що потрібно врахувати, що офіційно насіння та садивний матеріал вводяться в обіг тільки після його сертифікації (стаття 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»). Виробництвом насіння та садивного матеріалу може займатись, лише суб’єкт насінництва та розсадництва, тобто даний суб’єкт господарювання повинен бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який оновлюєть кожного року. Але, незважаючи на все, досить часто зустрічаються випадки нарікань на неякісне насіння, а з проблемою низької схожості насіння зіштовхувався мабуть кожен. Купуючи якісне насіння навіть у перевіреного постачальника, все одно можна зіштовхнутись з цією проблемою.
На що слід звернути увагу при купівлі насіння. Насамперед, споживач повинен звернути увагу на наявність у продавців документів на насіння, яке він планує придбати. Кожна партія насіння, яка призначена для реалізації, повинна засвідчуватись офіційними документами: сертифікатом на сортові якості насіння та сертифікатом на посівні якості насіння. Це державні документи. Перевірити їх чинність можна відвідавши Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. На їх основі продавець зобов’язаний виписати Вам супровідні документи,які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”, а саме:
-«Атестат на насіння» – оригінальне (добазове) та елітне (базове) насіння;
-«Свідоцтво на насіння»-насіння репродукцій (сертифіковане);
– «Свідоцтво на гібридне насіння» – насіння гібридів першого покоління.
Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність). Будь яка партія насіння, що призначена для реалізації повинна бути затарована і промаркована етикетками встановленого зразка. Етикетки мають відповідати формі передбаченій наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.17 р № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки». Інформація нанесена на етикетки має відповідати даним, зазначеним в супровідних документах. При цьому етикетки на пакованому насінні мають містити інформацію про партію насіння: номер, масу, назву сорту, генерацію, тощо, аналогічну сертифікатам на ту ж партію. Якісні показники повинні підтверджуватися тим же сертифікатом на насіння або садивний матеріал.
Також, доводимо до вашого відома, що строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим, на відміну від строку дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, що становить:
- на насіння озимих культур, перевіреного за життєздатністю – до закінчення сівби в поточному році;
- на насіння озимих та ярих зернових культур – чотири місяці;
- на насіння овочевих, баштанних, кормових культур до II категорії – вісім місяців, III і наступних категорій – шість місяців;
- на насіння кукурудзи, протруєної та затареної – один рік;
- на насіння соняшнику, протруєного та затареного – вісім місяців;
- на насіння цукрових буряків – шість місяців;
- на насіння картоплі – 30 днів.
Пам’ятайте! У разі закінчення строку дії Сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
Але, якщо вже так сталося, що Ви придбали насіння сумнівної якості, то для вирішення спірних питань щодо посівних якостей придбаного насіння визначена офіційна процедура проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння (Постанова Кабінету Міністрів України від 18.08.2017р № 615 «Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу»).
Зверніть увагу, що в першу чергу, у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, необхідно не пізніше 10 календарних днів з дня придбання, звернутись до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надати копію сертифіката.
Аудитор відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу.
У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) повідомляє заявнику.
Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше 10 календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.
Арбітражне визначення посівних якостей насіння проводиться за такими показниками: чистота; вміст домішок; схожість; життєздатність (тільки для насіння озимих культур, що висіваються у рік збирання врожаю); вміст склероціїв білої і сірої гнилей (у насіння соняшника).
До заяви додаються копії: сертифіката та документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника. Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння і садивного матеріалу.
Головне управління зобов’язане розглянути подану заяву і копії документів, що до неї додаються. Не пізніше наступного робочого дня прийняти рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення. Після завершення арбітражного визначення (не пізніше ніж протягом наступного робочого дня) видати особисто або надіслати поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначити висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.
Лише на основі цього документа можливе вирішення питання повернення коштів за продаж вам неякісного насіння або садивного матеріалу у відповідності до законодавства в судовому порядку. Також, з’явиться можливість ініціювати питання позбавлення суб’єкта насінництва та розсадництва права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі встановлення факту систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва (ст.12-2 ЗУ Закону України «Про насіння і садивний матеріал»).
У разі виникнення питань арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу звертайтеся до спеціалістів відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області (м.Київ, вул.. Саперно-Слобідська,8).
Інформація містить рекомендований характер.